» » آموزش آردوینو - بخش 3

آموزش آردوینو - بخش 3

 
  
09 بهمن 1393 
  
  
2128 
  
در این بخش با چند مثال به بررسی ساختار کد های آردوینو و پین های دیجیتال برد UNO و به طور عمومی برد های آردوینو می پردازیم.

آموزش آردوینو - بخش 3


ساختار پایه کد های آردوینو دارای دو بخش Setup و Loop میباشد که در مورد هرکدام توضیحاتی داده میشود :

- Setup :
این قسمت مخصوص ستاپ سخت افزاری مدار شماست و شامل اجزایی که شما در ابتدا به برد متصل کرده اید ، حالت اولیه سیستم (مانند حالت اولیه یک بازوی رباتیک)
و کدهای اولیه سیستم مانند ستاپ سریال مونیتور می باشد.

- Loop :
در این قسمت ار ساختار کد برنامه اصلی شما نوشتع می شود که همان کد هایی هستند که به صورت مداوم با مکث یا بدون مکث (با توجه به کد شما) اجرا خواهند شد.

برای درک این مفاهیم به مثال زیر که مربوط به چشمک زدن یک LED میباشد دقت کرده و طبق دستورات پیش رفته پروژه زیر را اجرا کنید.

در این پروژه باید از پین های دیجیتال استفاده کنیم چون پین های دیجیتال فقط در دو حالت قرار میگیرند (HIGH یا LOW) و ما میخواهیم که LED یا روشن باشد یا خاموش.

مداری مطابق شکل میبندیم :

آموزش آردوینو - بخش 3


که پین اول آردوینو طبق شماتیک به پایه مثبت LED متصل شده و پایه منفی پس از اتصال به یک مقاومت 1 کیلو اهم به پین زمین برد وصل شده است که ما فرامین را از طریق پین 1 با 0 یا 1 کردن اطلاعات به LED ارسال می کنیم.

و حالا به بررسی کد مورد نیاز برای این برنامه می پردازیم :

طبق مطالب گفته شده باید 2 ساختار اولیه داشته باشیم که عبارتند از void setup و void loop :

- void setup :
چون ما از پین 1 دیجیتال برد استفاده کرده ایم پس باید در این بخش کد مربوط به شناسایی پین را به این پایه اختصاص دهیم که کد مربوطه به شکل زیر خواهد بود :

آموزش آردوینو - بخش 3


چون اطلاعات را به خارج از برد ارسال می کنیم باید کلمه OUTPUT نوشته شود.

- void loop :

چون از پین دیجیتال اتفاده می کنیم باید از کد های مربوطه استفاده شود پس برای چشمک زدن می توانیم از کد زیر استفاده کنیم :

آموزش آردوینو - بخش 3


از کد digitalWrite برای روشن یا خاموش کردن پایه ها استفاده می شود، که در ساختار آن ابتدا پین مورد نظر را وارد می کنیم سپس وضعیت دلخواه خود را مشخص میکنیم.در این کد از delay نیز استفاده شده است که با نوشتن مقدار عددی داخل این تابع می توانیم مکثی به اندازه همان عدد ایجاد کنیم ، عدد به اندازه میلی ثانیه نوشته میشود پس در این برنامه مکث های ما به اندازه 0.5 ثانیه خواهند بود.

شاید دیده باشید بر روی برد UNO در قسمت مشخص شده در شکل زیر LED موجود میباشد شما حتی میتوانید به این LED نیز دسترسی داشته باشید به اینصورت که پایه 13 را به جای پایه 1 در ستاپ وارد کرده و در کد digitalWrite نیز این پین را وارد کنید و مشخص است که نباید LED یا وسیله دیگری برای این منظور به پین 13 وصل شود:

آموزش آردوینو - بخش 3


ولی اشتباه نکنید این مطلب به این منظور نیست که پین 13 شما فقط برای یک LED است شما فقط در صورتی که پین 13 را به جایی متصل نکرده باشید و کد بالا را بنویسید LED را در اختیار دارید ولی اگر سنسور یا وسیله دیگری را به این پین متصل کرده باشید می توانید به صورت یک پین دیجیتال از آن استفاده کنید.

نکته ی دیگر این که شاید در کد های دیگر شاهد خط زیر باشید :

آموزش آردوینو - بخش 3


این خط صرفا جهت سهولت کار شماست به این معنا که شما دیگر لازم نیست در هر یک از digitalWrite ها از عدد پین خود استفاده کنید و فقط کافیست عددی را که به پین مورد نظر داده اید را وارد کنید :

آموزش آردوینو - بخش 3


لینک دانلود مطالب گفته شده : Tutorial-3.zip [حجم: 219.56 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 161)

   
نظرات این مطلب(1)

mohamadhaghighi 10 بهمن 1393 20:20
int led=13 رو باید تو void setup بنویسیم؟

جواب ادمین : خیر ، بیرون از هر دو تابع نوشته میشه.

mad

ارسال نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.